Iyengar yoga nedir?

Iyengar yoga; şu anda Bellur, Hindistan’da yaşamını sürdürmekte olan B.K.S. Iyengar‘ın Hatha Yoga’nın prensiplerinden geliştirdiği yoga olarak bilinir. Sözcük olarak Yoga Sanskritçede yuj kökeninden gelmektedir ve birleşmeyi ifade eder. Geniş anlamda sözcük beden, zihin, duygu ve aklın birleşmesini hedefler.

B.K.S Iyengar, Yehudi Menuhin’in önsözünü yazdığı ‘Light on Yoga’ kitabında asanaların bir ağacın dalları olduğunu söyler ve asanaları yaparken asanayı içtenlik ve dikkatle yaşamamızı tavsiye eder. Amaç; bedenle zihin, zihinle ruh arasındaki ikiliklerin silinmesidir. İyengar yoganın asıl amaçlarından biri bedeni güçlendirerek kişiyi pranayama’ya (yaşam enerjisi, nefes) hazırlamaktır.

Iyengar Yoga’nın en büyük özelliklerinden biri de, detaya ve bedenin Asanaları uygularken hizasına verdiği önemdir. Sayın Iyengar, yogaya getirdiği destek verici araçlarıyla da özellikle tanınıyor. Bir Iyengar yoga seansı sırasında tahta takozların, kemerlerin, sandalyelerin, geniş yastıkların kullanılması beklenir. Tüm bu araçlar kullanıcının yoga Asanalarını daha derinden ve doğru biçimde hissetmesini sağlar. Bu destekler sayesinde herkes Asanaları bedene uygulayabildiği gibi ayrıca yorgunluk, yaşlılık veya hastalık gibi durumlarda terapi amaclı Asanalar da kolaylıkla yapılabilir.

This entry was posted in Turkce. Bookmark the permalink.

Comments are closed.